Dikkat Çeken İçerikler

İçerik oluştururken; kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerikler, sizleri daha fazla okuyucu kitlesiyle buluşturacaktır. Bundan dolayı içerikleri oluştururken muhakkak hedef kitlenizi belirlemiş olmanız gerekmektedir.

Eğer ki pek fazla ilgi görmeyen kısıtlı bir alanda çalışma yapıyor ve bu yönde içerik üretiyorsanız bu doğrultuda okuma oranı beklemek realist bir davranış olacaktır. Bazen içeriğin kalitesi, o içeriği okuyacak kitlenin kısıtlı olmasından dolayı pek fazla ilgi görmeyebilir ve bu yazarı üzebilir. Ancak çeşitli yöntemler ile konusal bütünlüğü bozmadan çerçevesi ve hitap edilen kitlenin ilgisini çekebilecek süslemelerle konu daha fazla kitleye ulaştırılabilir. Tabii bu da editörün işindeki kabiliyeti ile doğru orantılı bir faktördür.

Dikkat çeken içerikleri bulabilmek, bir ülkenin değerlerini, gündemini, yönelimlerini iyi analiz edebilmekle mümkündür. Bu da doğru bir perspektif ile doğru bir okuma neticesinde gerçekleştirilebilir.

Bu noktada sürekli olarak vurguladığımız husus olan içerik botları ile hangi içeriklerin / kelimelerin yoğun olarak kullanıldığı, gündemdeki isimlerin kimler olduğu, hangi kategorilerin ilgi gördüğü sizin başlıca parametreleriniz olacaktır.

Peki sadece içerik yeterli mi? Tabii ki hayır. Bir de içeriğe kullanıcıyı merak ile çekebilecek başlıklar var. Bu konuda tecrübeli editörler genellikle akıllara bir çok soru işareti getiren tonlamalar ile kullanıcıyı yönlendirmektedir.
Örneğin;
1. Başlık: Altın Küre Festivali Sonuçları Açıklandı.
2. Başlık: Altın Küre Festivalinde Süpriz Bir İsim Öne çıktı.

İki başlıkta kullanılabilir. Ancak 2. başlıkta bir merak dürtüsü uyandırılmaya çalışılmıştır. Böylece kullanıcı ilgisi bir ton daha çekilmiştir. Bu yöndeki çalışmalar sizi daha ileriye götürecektir.

İşte bu noktada örneğin içerik botunuzda altın küre ile ilgili başlıkları inceleyebilmeniz gerekmekte veya arama motorları ile bu konudaki çalışmaları incelemeniz size katkı sağlayacaktır.

Dikkat çeken içeriklerin bir önemli yanı da içerikte kullanılan objelerdir. Resim, video gibi içeriğin anlam bütünlüğünü sağlayacak öğeleri kullanmak yetmiyor bu değerleri de doğru sıra ile vermek önem arz ediyor. Uzun bir yazı veya karma içeriklerde bazen ilerideki aşamalarda neler olduğu ile ilgili merak uyandıran sözcükler okuyucunun içeriğin sonuna kadar gitmesini sağlamaktadır. Aksi takdirde okuyucu sıkılabilir ve içeriğin yarısına gelmeden içerikten ayrılabilir.