İçerik Oluştururken Yaşanılan Sıkıntılar

İçerik oluşturmak, editörlerin ve yazarların bazen kabusu halini alabilmektedir. Özellikle spesifik bir konuda içerik üretmek gerekiyorsa yetersiz kaynakta listeye eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Tabii tek sorunda bu değil, gelin birlikte ne tür zorluklar var bunları inceleyelim.

İçerik oluştururken içeriğin benzersiz olması beklenir. Ancak benzersiz bir içerik oluşturmak içeriğin konusunda belirli bir seviyede araştırma ve(ya) uzmanlık gerektirir. Eğer konu hakkında bilgi sahibi bile değilse içerik üretmek en fazla belirli kaynaklar araştırılarak atıfta bulunarak teorik varsayımlarla bir nebze benzersiz hale getirilebilir. Ancak bu da verinin doğruluğunu tartışılır hale getirebilir. Bundan dolayı ön araştırma ve hazırlık aşaması olmadan benzersiz bir içerik üretmenin imkansıza yakın bir ihtimalde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir diğer önemli faktör de içerikteki anlam bozuklukları, içerik yazarlarının çeşitli faktörlerden dolayı zaman zaman cümle kurabilme kabiliyeti baskılanır ve anlamsız cümle yığınları ortaya çıkabilir. Özellikle acil olarak bir içerik üretmek gerekiyorsa, böyle bir zamanda anlam bozukluklarından dolayı kaynak ne kadar yeterli olursa olsun okunması ve anlaşılması zor bir içerik ortaya çıkabilir. Bu da kimseyi maalesef memnun etmez. Böyle bir durumda kesinlikle işe ara verilmeli ve biraz rahatladıktan sonra işe geri dönmeli.

İçerik oluşturucuların yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi de verilerle içeriği boğarak sunum açısından yetersiz derecede bir içerik hazırlamaktır. Bu büyük hata da okuyucuları kaçıran faktörler içerisindedir. Bundan dolayı içeriği resim, video vb. objelerle zenginleştirip sunarak kullanıcıyı konunuzu değerli bulmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı açısından değer verilen konuların başında da içerik akışkanlığı gelmektedir. Oldukça zengin bir içerik hazırlamış olsanız bile bunu anlatma biçiminiz sürekli olarak okuyucuyu sekteye uğratacak şekildeyse okuyucular içeriğin sonunu getirmeyi bırakın başında daha okumayı bırakarak farklı kaynak aramaya yönelirler. Bu da sizi yapmış olduğun onlarca araştırma, ön hazırlık ve çalışmayı değersiz hale getirebilir.