İçerik Botu Nedir?

Daha önce İçerik Nedir? konumuzda içeriğin tanımını yapmıştık. Şimdi ise İçerik Botunu anlatalım.

İçerik Botu; Belirli kaynaklardan istenilen türde (yazı, resim, video vb.) içerikleri istediğiniz biçimde size sunan yapılardır. Bu botlar programcılar tarafından kaynak toplamak, analiz etmek vb. amaçlarla yazılım haline getirilmektedir.

İçerik Botları bazen sadece kaynaklardan veri çekmek amacıyla kullanılırken kimi zamanda kompleks işlemler için kullanılabilmektedir.

Aslında içerik botlarına arama motorları da dahildir. Arama motorları da siteleri de botlar ile otomatik olarak gezer, içerikleri belirli bir mantıkta işlemek, analiz etmek için toplar ve bu içeriklerin çeşitli filtrelerden geçirilmesi sonrasında sizleri en sağlıklı içeriğe yönlendirmeye çalışan algoritmalarla işlemlerini yerine getirir.

Ancak içerik üreticiler ve yayıncılar açısından baktığımızda içerik botu veya botları çeşitli kaynaklardan verileri toplamak, kaynak edinmek amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca rakip analizi ve seo işlemleri açısından da baktığımızda içerik botlarının çeşitli kullanım alanları mevcuttur. İhtiyaca yönelik olarak kurgulanabilen içerik botunu sadece içerik çekmek için kullanılan botlar olarak adlandırmak yanlış olacaktır.